Důkladná teoretická příprava je důležitá, často však bývá bez následné praxe k ničemu. Proto navštěvujeme různé provozy a ukazujeme, jak řešit neočekávané situace. Byli jsme například v tovární hale společnosti ArcelorMittal v Senici na Slovensku, kde jsme předtím instalovali mnoho záchranných horizontálních vedení podél jeřábových drah. Pro jejich správné a bezpečné používání je nutné znát vhodný postup evakuace při pádu pracovníka do těchto vedení.
Nechali jsme pracovníky (figuranty) viset na záchytném systému a ostatní je museli dostat co nejrychleji dolů. Situace možná vypadala nebezpečně, ale ve skutečnosti tak dramatická nebyla. Kvůli chybě nehrozí pád, a proto nebyl takový problém chlapy přesvědčit, aby dělali figuranty. V reálu však rychlost zásahu hraje významnou roli, protože zbytečné otálení může mít fatální následky. Rozhoduje každá minuta.
Vyproštění záchrannou evakuační soupravou
Pracovníci provozu viseli až devět metrů nad zemí a jejich kolegové si vyzkoušeli vyproštění pomocí záchranné evakuační soupravy. Trochu to připomínalo rybaření, kdy svého parťáka chytali na tyč, podobně jako kapra na udici.
Tento postup záchrany je dobré nacvičit, aby každý věděl, co má dělat v kritické situaci. Je totiž důležité „visícího“ bezpečně přepnout na evakuační soupravu, protože člověk nemá být v zachycené poloze déle než zhruba patnáct minut. Po delší době hrozí poranění z důvodů zaškrcení krevního oběhu.
Při nácviku (školení) nikdo nezmodral a ani nepřišel k jiné úhoně. Přesvědčit se o tom můžete v přiloženém videu.
Podobná školení děláme také u záchytných systémů proti pádu ze střech.